Dezvoltare (promovare) imobiliară (CAEN 4100): firme din România
15.674 de firme active au ca activitate principală „Dezvoltare (promovare) imobiliară” (CAEN 4100) și bilanț depus pentru 2023–2025. Împreună au raportat o cifră de afaceri de 77,88 mld. RON și 126.714 de angajați. Mai jos: cele mai mari 100 și repartizarea pe județe.
Cele mai mari firme cu CAEN 4100
| Loc | Firmă | Localitate | Cifră de afaceri | Profit net | Angajați |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | CONSTRUCTII ERBASU SA | Sector 1 Mun. Bucureşti | 3.011.151.401 RON | 375.261.714 RON | 1.714 |
| 2 | WEBUILD Spa MILANO SUCURSALA ROMANIA BUCURESTI | Sector 2 Mun. Bucureşti | 2.226.724.153 RON | -194.776.952 RON | 2.179 |
| 3 | Porr Construct SRL | Sector 2 Mun. Bucureşti | 1.991.406.586 RON | 206.505.071 RON | 1.434 |
| 4 | STRABAG SRL | Sector 5 Mun. Bucureşti | 1.757.040.776 RON | 251.188.084 RON | 1.425 |
| 5 | CONCELEX SRL | Sector 1 Mun. Bucureşti | 1.438.680.168 RON | 202.202.063 RON | 997 |
| 6 | BOG ART SRL | Sector 1 Mun. Bucureşti | 1.137.446.195 RON | 133.841.964 RON | 441 |
| 7 | CON-A OPERATIONS S.R.L. | Sat Şelimbăr Com. Şelimbăr | 700.973.131 RON | 39.578.444 RON | 480 |
| 8 | FRASINUL SRL | Sat Anieş Com. Maieru | 695.541.590 RON | 98.748.857 RON | 287 |
| 9 | DESA ENGINEERING CONSTRUCTION S.R.L. | Orş. Pantelimon | 663.713.252 RON | 58.495.513 RON | 519 |
| 10 | TERRA GAZ CONSTRUCT SRL | Sat Otopeni Orş. Otopeni | 615.484.710 RON | 126.988.406 RON | 477 |
| 11 | PROJECT1 GENERAL CONTRACTING S.R.L. | Sector 1 Mun. Bucureşti | 582.465.749 RON | 107.198.230 RON | 45 |
| 12 | NESS PROIECT EUROPE SRL | Mun. Ploieşti | 562.282.150 RON | 14.939.363 RON | 666 |
| 13 | AVAX SA ATENA GRECIA SUCURSALA ROMANIA | Sector 6 Mun. Bucureşti | 509.007.498 RON | 38.994.341 RON | 284 |
| 14 | SAGEX CONSTRUCT SRL | Sector 3 Mun. Bucureşti | 497.725.833 RON | 35.407.077 RON | 148 |
| 15 | CONEST SA | Mun. Iaşi | 424.029.353 RON | 17.339.166 RON | 661 |
| 16 | AVRIL S.R.L. | Mun. Zalău | 421.920.048 RON | 45.547.000 RON | 207 |
| 17 | EXPERT CONSTRUCT GROUP CSB S.R.L. | Sat Pantelimon Orş. Pantelimon | 351.669.621 RON | 26.863.365 RON | 720 |
| 18 | WINCON SRL | Mun. Cluj-Napoca | 341.993.807 RON | 5.351.166 RON | 353 |
| 19 | M.I.S-GRUP SRL | Sat Anieş Com. Maieru | 340.846.338 RON | 20.822.096 RON | 187 |
| 20 | DAROCONSTRUCT SRL | Mun. Iaşi | 324.467.786 RON | 77.139.349 RON | 355 |
| 21 | CONFRASILVAS - COFRAJE SRL | Sat Bolintin-Deal Com. Bolintin-Deal | 322.325.204 RON | 5.215.866 RON | 46 |
| 22 | KESZ CONSTRUCTII ROMANIA SRL | Mun. Cluj-Napoca | 315.694.618 RON | 7.460.371 RON | 134 |
| 23 | ADURO S.R.L. | Sector 1 Mun. Bucureşti | 302.498.079 RON | 58.625.328 RON | 121 |
| 24 | CONCIVIA SA | Mun. Brăila | 296.969.984 RON | 32.120.330 RON | 318 |
| 25 | BUILD CORP SRL | Mun. Iaşi | 288.433.169 RON | 7.599.372 RON | 131 |
| 26 | MITHRAS BUILD SRL | Sat Cordun Com. Cordun | 267.014.111 RON | 1.860.294 RON | 366 |
| 27 | FAR FOUNDATION SRL | Sat Rodna Com. Rodna | 251.782.005 RON | 37.570.818 RON | 228 |
| 28 | WAGRAMER TERMO 2000 SRL | Mun. Slatina | 244.731.780 RON | 25.282.923 RON | 108 |
| 29 | TROIA PREMIUM CONSTRUCT SRL | Sector 6 Mun. Bucureşti | 244.339.833 RON | 9.439.526 RON | 468 |
| 30 | STRABAG CONSTRUCT S.R.L. | Sector 5 Mun. Bucureşti | 239.154.914 RON | 17.754.283 RON | 159 |
| 31 | AEDIFICIUM PROJEKTENTWICKLUNG SRL | Mun. Cluj-Napoca | 238.497.893 RON | 6.653.197 RON | 119 |
| 32 | CORAL SRL | Mun. Tulcea | 234.027.707 RON | 13.441.048 RON | 200 |
| 33 | CONIM PARTNERS SRL | Mun. Curtea de Argeş | 222.856.144 RON | 15.704.283 RON | 141 |
| 34 | NICOSORIAN TOTAL INS S.R.L. | Sector 1 Mun. Bucureşti | 222.666.274 RON | 73.753.949 RON | 63 |
| 35 | SSAB-AG S.A. | Mun. Bacău | 221.401.886 RON | 14.522.403 RON | 186 |
| 36 | SELINA SRL | Mun. Oradea | 213.732.443 RON | 14.831.310 RON | 237 |
| 37 | CARMIN POPSTAR PROD SRL | Sector 3 Mun. Bucureşti | 212.836.480 RON | 24.160.920 RON | 126 |
| 38 | TEHNODOMUS S.R.L. | Mun. Arad | 212.338.136 RON | 21.761.054 RON | 156 |
| 39 | LAURENTIU H SRL | Orş. Negreşti-Oaş | 206.939.514 RON | 17.617.521 RON | 189 |
| 40 | HEXAGON STRUCTURES SRL | Mun. Cluj-Napoca | 204.880.589 RON | 15.353.606 RON | 57 |
| 41 | UBITECH CONSTRUCŢII SRL | Sector 3 Mun. Bucureşti | 202.489.351 RON | 10.726.384 RON | 102 |
| 42 | SWIETELSKY CONSTRUCT S.R.L. | Sector 1 Mun. Bucureşti | 201.022.372 RON | 9.550.334 RON | 150 |
| 43 | TARR CONST SRL | Orş. Livada | 200.211.870 RON | 29.777.745 RON | 216 |
| 44 | PRIME KAPITAL DEVELOPMENT SRL | Sector 2 Mun. Bucureşti | 198.405.124 RON | 22.040.479 RON | 82 |
| 45 | ZUBLIN ROMANIA SRL | Sector 5 Mun. Bucureşti | 195.428.765 RON | 27.572.764 RON | 191 |
| 46 | ERBASU TRANSILVANIA S.A. | Sector 1 Mun. Bucureşti | 194.241.795 RON | 20.234.425 RON | 16 |
| 47 | CONEXTRUST SA | Sat Blăgeşti Com. Blăgeşti | 190.596.475 RON | 9.945.631 RON | 703 |
| 48 | VISIO CONSTRUCTION WORKS SRL | Sector 1 Mun. Bucureşti | 186.609.009 RON | 6.698.243 RON | 131 |
| 49 | SOMET SA | Sector 3 Mun. Bucureşti | 181.436.414 RON | 32.809.228 RON | 113 |
| 50 | KATAR CONNEG S.R.L. | Orş. Negreşti | 181.296.301 RON | 5.920.306 RON | 232 |
| 51 | ROMCO SYSTEM SRL | Sector 3 Mun. Bucureşti | 179.970.084 RON | 30.575.234 RON | 150 |
| 52 | RC BETON BAU S.R.L. | Mun. Iaşi | 177.672.750 RON | 839.773 RON | 142 |
| 53 | SYNERGY CONSTRUCT SRL | Sector 2 Mun. Bucureşti | 174.299.929 RON | 14.372.017 RON | 130 |
| 54 | PALEX CONSTRUCTII INSTALATII SRL | Sector 4 Mun. Bucureşti | 173.491.086 RON | 21.376.589 RON | 84 |
| 55 | FAPACO S.R.L. | Sector 6 Mun. Bucureşti | 172.139.310 RON | 13.891.747 RON | 454 |
| 56 | AWE INFRA SRL | Mun. Turda | 171.165.489 RON | 20.126.130 RON | 301 |
| 57 | CASREP SRL | Sat Brătuleni Com. Miroslava | 164.525.178 RON | 12.833.755 RON | 272 |
| 58 | CONCAS SA | Mun. Buzău | 163.635.716 RON | 4.505.768 RON | 194 |
| 59 | DEROM TOTAL SRL | Sat Berceni Com. Berceni | 160.900.723 RON | 1.312.503 RON | 35 |
| 60 | CONSTRUCT I.N.G. SRL | Orş. Negreşti-Oaş | 155.571.796 RON | 28.612.783 RON | 70 |
| 61 | MBS GROUP SRL | Mun. Turda | 153.176.784 RON | 17.125.044 RON | 114 |
| 62 | BTDCONSTRUCT & AMBIENT SRL | Sector 1 Mun. Bucureşti | 150.877.374 RON | 274.595 RON | 145 |
| 63 | EREN CONS SRL | Mun. Braşov | 150.052.274 RON | 10.519.103 RON | 107 |
| 64 | ACI CLUJ SA | Mun. Cluj-Napoca | 145.556.170 RON | -21.081.327 RON | 240 |
| 65 | NOROC COM SRL | Mun. Cluj-Napoca | 145.165.235 RON | 38.010.284 RON | 17 |
| 66 | INNO AG S.R.L. | Mun. Ploieşti | 144.783.733 RON | 5.156.135 RON | 142 |
| 67 | BAUPARTNER CONSTRUCT SRL | Sat Ariceştii Rahtivani Com. Ariceştii Rahtivani | 144.215.731 RON | 2.882.756 RON | 92 |
| 68 | EUROCERAD INTERNATIONAL SRL | Sector 1 Mun. Bucureşti | 144.196.831 RON | 19.794.706 RON | 44 |
| 69 | GENERAL CONSTRUCT SRL | Mun. Suceava | 143.757.474 RON | 7.667.120 RON | 262 |
| 70 | ENERGO AG S.R.L. | Sat Bascov Com. Bascov | 143.475.172 RON | 9.994.900 RON | 167 |
| 71 | CONBAC INTERTRADE GROUP S.R.L. | Mun. Bacău | 142.823.172 RON | 4.871.555 RON | 325 |
| 72 | HYATT DEVELOPMENT 2011 SRL | Mun. Piteşti | 142.328.315 RON | 8.069.499 RON | 45 |
| 73 | CONLAN SRL | Mun. Sibiu | 141.097.654 RON | 3.854.717 RON | 97 |
| 74 | GLOBAL INDUSTRIAL SRL | Mun. Oradea | 140.583.020 RON | 24.793.350 RON | 89 |
| 75 | PANADRIA SRL | Sat Găneasa Com. Găneasa | 139.986.374 RON | 25.363.249 RON | 346 |
| 76 | B_MASIV SRL | Sat Pericei Com. Pericei | 135.873.618 RON | 28.752.313 RON | 111 |
| 77 | DAMINA SOLUTIONS SRL | Sector 2 Mun. Bucureşti | 135.088.889 RON | 10.507.419 RON | 43 |
| 78 | VIADUCT SRL | Mun. Odorheiu Secuiesc | 135.035.579 RON | 23.384.875 RON | 141 |
| 79 | TOTAL NSA AG CONSTRUCT SRL | Mun. Sibiu | 132.460.435 RON | 2.487.461 RON | 149 |
| 80 | CONSTRUCTIM SA | Mun. Timişoara | 132.381.634 RON | 1.903.023 RON | 83 |
| 81 | LIFE STYLE DESIGN (LSD) GENERAL CONTRACTOR S.R.L. | Orş. Voluntari | 131.744.740 RON | -5.743.853 RON | 51 |
| 82 | VIALIS ENGINEERING S.A. | Mun. Ploieşti | 130.075.679 RON | 33.331.204 RON | 85 |
| 83 | COLEN IMPEX SRL | Mun. Ploieşti | 129.317.998 RON | 28.500.435 RON | 33 |
| 84 | PRODEXIMP SRL | Mun. Satu Mare | 125.705.984 RON | 14.987.657 RON | 108 |
| 85 | ELENOR SRL | Sat Tuluceşti Com. Tuluceşti | 125.452.368 RON | 7.118.085 RON | 106 |
| 86 | BAHM CONSTRUCŢII CIVILE ŞI INDUSTRIALE SRL | Mun. Botoşani | 125.299.266 RON | 28.964.295 RON | 52 |
| 87 | BAYER STRADA S.R.L. | Sat Remetea Com. Remetea | 124.864.623 RON | -15.625.653 RON | 115 |
| 88 | NICONS SRL | Sat Şipotu Com. Lipăneşti | 124.857.551 RON | 15.798.424 RON | 88 |
| 89 | ASTORIUM CONSTRUCT INVESTMENT S.R.L. | Sector 3 Mun. Bucureşti | 122.444.652 RON | 5.070.947 RON | 25 |
| 90 | CEZARA IDEAL CONSTRUCT SRL | Sector 6 Mun. Bucureşti | 118.112.099 RON | 1.217.803 RON | 81 |
| 91 | STUDIUM GREEN SRL | Mun. Cluj-Napoca | 116.251.147 RON | 3.790.795 RON | 32 |
| 92 | INDEMINAREA PRODCOM SRL | Com. Livezile | 115.618.701 RON | 11.895.144 RON | 189 |
| 93 | NOMIS 2003 SRL | Mun. Galaţi | 115.611.398 RON | 4.327.533 RON | 277 |
| 94 | EDILDANCONSTRUCT SRL | Orş. Odobeşti | 115.507.970 RON | 20.109.487 RON | 49 |
| 95 | COSTA V.O.C. IMPEX SRL | Mun. Oradea | 115.405.249 RON | 3.184.498 RON | 155 |
| 96 | EDIL - BAUSTEEL SRL | Sat Săliştea de Sus Orş. Săliştea de Sus | 112.870.592 RON | 21.100.851 RON | 46 |
| 97 | CRISTIŢĂ SRL | Sat Dracea Com. Dracea | 112.049.846 RON | 16.852.346 RON | 166 |
| 98 | TESARO KIT CONSTRUCT SRL | Sector 2 Mun. Bucureşti | 111.667.121 RON | 25.841.753 RON | 261 |
| 99 | ACOMIN SA | Mun. Deva | 110.566.984 RON | 902.568 RON | 134 |
| 100 | ICCO FACILITY MANAGEMENT SRL | Mun. Braşov | 110.366.269 RON | 894.498 RON | 113 |
Firme cu CAEN 4100 pe județe
- București 2.362 firme
- Ilfov 994 firme
- Cluj 756 firme
- Timiș 745 firme
- Iași 681 firme
- Constanța 672 firme
- Prahova 580 firme
- Brașov 521 firme
- Maramureș 482 firme
- Suceava 455 firme
- Bihor 440 firme
- Argeș 403 firme
- Dolj 384 firme
- Satu Mare 362 firme
- Bistrița-Năsăud 346 firme
- Galați 328 firme
- Bacău 326 firme
- Giurgiu 318 firme
- Dâmbovița 304 firme
- Arad 289 firme
- Mureș 288 firme
- Olt 288 firme
- Sibiu 282 firme
- Hunedoara 265 firme
- Alba 258 firme
- Buzău 236 firme
- Vâlcea 219 firme
- Gorj 213 firme
- Neamț 190 firme
- Harghita 185 firme
- Vaslui 181 firme
- Sălaj 168 firme
- Vrancea 163 firme
- Călărași 145 firme
- Tulcea 133 firme
- Botoșani 128 firme
- Brăila 121 firme
- Mehedinți 115 firme
- Caraș-Severin 94 firme
- Covasna 88 firme
- Ialomița 84 firme
- Teleorman 82 firme